FINAL PROGRAM


October 18th


OPENING CEREMONY (14.00 / 14.30)


INVITED SPEAKER (14.30 / 15.00)

           Han Van Loon (SynSpace)


PARALLEL SESSIONS (15.00 / 16.30)

TS1.1 – Technical Session: “Software Product Quality (Moderator: Luís Duarte, Portugamática)

TS1.2 – Technical Session: “Investment Impact on Organizational Quality of Service (Moderator: Rodrigo Magalhães, SisConsult)

DS1 – Demonstration Session  (Coordinator: Óscar Cruz, SisConsult / CS03)


Coffee-break (16.30 / 17.00)


PARALLEL SESSIONS (17.00 / 18.30)

TS2 – Technical Session: “Organizational and Process Flexibility (Moderator: Jorge S. Coelho, SisConsult)

PS1 – Panel: “What is the best Process Model for IT Management ? (Moderator: Rafael Gomes, TMN)

DS2 – Demonstration Session  (Coordinator: António Neves, IPQ / CS03)


RECEPTION: Vinho Verde de Honra



October 19th


INVITED SPEAKER (09.00 / 09.30)

           Patricia Rodriguez Dapena (European Organization for Quality - Software Group / SoftWcare)


PARALLEL SESSIONS (09.30 / 11.00)

TS3 – Technical Session: “Quality in the Web" (Moderator: Han Van Loon, SynSpace)

PS2 – Panel: “Qualidade de Serviço dos Operadores de Comunicações é Determinada pela Aposta Tecnológica?” (Moderator: Teresa Vazão, IST/UTL e INESC-ID)

DS3 – Demonstration Session  (Coordinator: Victor Bello, SVDI / CS03)


Coffee-break (11.00 / 11.30)


PARALLEL SESSIONS (11.30 / 13.00)

TS4 – Technical Session: “Software Process Improvement in Action (Moderator: Paulo Gomes, Artemis International)

DS4 – Demonstration Session  (Coordinator: Cristina Figueiral, CERTIF / CS03)

DS5 – Demonstration Session  (Coordinator: Rui Cordeiro, ANETIE / CS03)


LUNCH (13.00 / 14.30)


PARALEL SESSIONS (14.30 / 16.00)

TS5.1 – Technical Session: “Data and Information Quality and Complexity Evaluation (Moderator: Miguel Goulão, FCT/UNL)

TS5.2 – Technical Session: “Testing Automatization and Service Level (Moderator: Fernanda Trigo, EDINFOR)

DS6 – Demonstration Session  (Coordinator: João Nuno Oliveira, Universidade do Minho / CS03)


Coffee-break (16.00 / 16.30)


PARALLEL SESSIONS (16.30 / 18.00)

TS6 – Technical Session: “Process Maturity Assessment for Small to Medium Organizations (Moderator: Patricia Rodriguez Dapena, SoftWcare)

PS3 – Panel: “Que Qualidade na Gestão de Projectos? (Moderator: Paulo Gomes, Artemis International Portugal)

DS7 – Demonstration Session  (Coordinator: Armando Custódio, HP / CS03)


CONFERENCE BANQUET



October 20th


INVITED SPEAKER (09.00 / 09.30)

            Kevin Daily (QAI Europe)


PARALLEL SESSIONS (09.30 / 11.00)

TS7 – Technical Session: “Dealing with the Risk” (Moderator: Rodrigo Magalhães, SisConsult)

PS4 – Panel: “Onde Colocar as Equipas de Qualificação de Software?” (Moderator: Rafael Gomes, TMN)

DS8 – Demonstration Session  (Coordinator: João Sabbo, Santander Totta e CS03)


Coffee-break (11.00 / 11.30)


PARALLEL SESSIONS (11.30 / 13.00)

TS8 – Technical Session: “Software Process Modeling and Meta-modeling (Moderator: Mário Romão, ISCTE)

DS9 – Demonstration Session  (Coordinator: João Gonçalves, IT-LOG / CS03)

DS10 – Demonstration Session  (Coordinator: Anabela Marques, WeDo Consulting / CS03)


CLOSING CEREMONY (13.00 / 13.30)